У Києві ВІДБУВСЯ Ярмарок органічних продуктів (ДОДАНО СПИСОК УЧАСНИКІВ З КОНТАКТАМИ!!!)

11 October 2011

8 жовтня 2011 року на Контрактовій площі відбулася знакова та очікувана для багатьох подія – Ярмарок органічних продуктів «Органічний дивограй», який вже традиційно зібрав в одному місці і виробників, і споживачів, і тих, хто хотів би знайти партнерів для співпраці.

Організаторами заходу виступили: Асоціація виробників органічної продукції «БІОЛан Україна», Іллінецький державний аграрний коледж, Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія). 

Офіційну частину відкрила директор Департаменту аграрної освіти, науки та дорадництва Міністерства аграрної політики України Ірина Синявська: «Вперше ярмарок органічних продуктів відбувся минулого року. Тоді це була серйозна заявка на існування і визнання органічного виробництва в Україні. Треба віддати належне міжнародній підтримці, зокрема Швейцарській Конфедерації, яка впроваджувала проект з органічного виробництва в Україні, у результаті якого ми маємо Асоціацію виробників органічної продукції «БІОЛан». Учасники цього проекту і стали ініціаторами проекту закону про органічне виробництво». 

Стрімкий розвиток органічного виробництва у світі окреслив директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Гуідо Бельтрані. Так, згідно статистики органічним способом обробляється більш ніж 37 млн. га земель. У цьому секторі задіяно 1,8 млн. виробників. Обсяг світового ринку досягнув 55 млрд. доларів. США. Європа, після США, є другим найбільшим ринком органічних продуктів харчування у світі. На думку пана Бельтрані, такий потужний розвиток зумовлений високою обізнаністю людей щодо важливості питань здоров’я та безпеки продуктів харчування. «Швейцарія підтримує Україну з початку 1990 років. І однією із сфер, в якій Швейцарія історично є сильною і в якій може поділитися своїм досвідом, є органічне сільське господарство. Частка органічного виробництва в Швейцарії становить 11% всього сільськогосподарського виробництва (в Україні 0,7%). Наші наміри – підтримувати інтеграцію українських малих та середніх господарств у світову торгівлю шляхом сертифікованого органічного виробництва. Кінцева мета – посилити конкурентоспроможність органічного сектору країни та генерувати прибутки у сільській місцевості». – Зазначив Гуідо Бельтрані. 

Радник з аграрних питань при Уряді України Анрі Барнабо привітав учасників зі значним успіхом, адже попри те, що органічний ринок в Україні є новим, представляти свою продукцію в Києві, на одній із центральних площ столиці, є суттєвим досягненням. 

Однак, ринок має і свої проблеми. За словами голови правління Асоціації виробників органічної продукції «БІОЛан Україна» Василя Пиндуса, через відсутність закону важко об’єктивно говорити про розміри ринку, про кількість сертифікованих земель, виробників, частку органічних продуктів від всіх харчових продуктів тощо. «Оскільки «головного документу», який би визначав, що таке органічне виробництво, хто такі органічні виробники, механізми діяльності галузі, юридичний захист і контроль відповідності продукції, немає, то, логічно виходить, що немає і самих виробників, – зазначив пан Пиндус. – І це притому, що органічний напрямок зародився, щойно Україна здобула свою незалежність». 

Тому сьогодні вітчизняні виробники сертифікують свою продукцію за європейськими стандартами органічного виробництва, адже закордоном цей сектор сільського господарства знаходиться на вищому рівні, в міністерствах створені окремі відділи. 

«За кордоном свого часу відбувалися всі ті ж самі процеси, що й у нас. У них теж був хаос, адже ведення господарства без застосування «хімії» бере свій початок задовго до прийняття законодавства: Постанова ЄСпро органічне виробництво з’явилася у 1991 році, але сплеск органічного виробництва припадає на 70-80-ті роки. Згодом, коли органічний рух набув масштабу, держава була змушена втрутитися і надати цьому процесу законодавчої форми», звертає увагу директор єдиного українського сертифікаційного органу «Органік стандарт» Сергій Галашевський.

«Українські споживачі будуть мати на полицях магазинів повний асортимент органічної продукції лише тоді, коли влада зробить, щоб закон про органічне виробництво був прийнятий і запрацював; коли засоби масової інформації будуть підвищувати обізнаність населення щодо органічного виробництва та формувати правильно громадську думку, коли виробники і переробники будуть вирощувати, виробляти і переробляти якісну органічну продукцію і мати здорову конкуренцію на ринку; коли інвестори будуть вкладати кошти в комплекси органічного виробництва. Також необхідною є державна підтримка виробників органічної продукції, що призводить до стрімкого росту органічного сектору країни, як це доведено реальними фактами в усьому світі. І одним із успішних прикладів Органічної епохи є проведення регулярних ярмарків органічної продукції, щоб споживачі і виробників мали змогу поспілкуватися напряму. Запрошуємо усіх на ярмарок органічної продукції «Органічний дивограй»!», –  Наталія Прокопчук, Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL), Проект «Сертифікація в органічному сільському господарстві та розвиток органічного ринку в Україні». 

Завдяки фінансовій підтримці Швейцарської Конфедерації та Французького Посольства в Україні на ярмарку фермери презентували широкий спектр продукції: овочі (картопля, морква, буряк, редька, часник, гарбузи, кавуни, дині), фрукти (яблука), м’ясо (куряче та свинину), молоко, сир, масло, борошно, цукор, крупи, пластівці, чаї та збори лікарських трав тощо.

Окрім продажу та дегустації органічних продуктів, відбувся виступ фольклорних колективів, фотовиставка, майстер-класи для дітей з ліплення пташечок із тіста, розпису еко-торбинок, плетення іграшок тощо. 

Цього року ярмарок відвідала значно більша кількість людей, ніж у минулому. За приблизними підрахунками свої споживчі кошики поповнило близько 7 тис. відвідувачів. У заході взяло участь 33 експонента:

  • 20 органічних виробників;
  • 5 мереж роздрібної торгівлі;
  • 1 заклад громадського харчування;
  • 4 переробних підприємства;
  • 2 дистриб’ютори дитячого органічного харчування та соків, джемів, оливкової олії;
  • 1 спеціалізований журнал про органічну косметику. 
Список учасників ярмарку з контактами можна знайти нижче.
List of participants of the fair